Image
Mayıs 29 2016 02:28

Zaman Çarkı

Zaman çarki 14 ciltten olusan henüz Türkçeye çevrilmemis fantastik kurgu kitaplarini bilmiyorum ancak sunu söyleyebilirim ki, Türkçeye çevrilmiş en uzun ve hikâyesini en detayli sekilde anlatan fantastik kurgu seridir.  Ayrica kütüphanemde en hos görünen serisidir.  Robert Jordan’in seriyi tamamlamaya ömrü yetmemis olsa da Brandon Senderson tarafindan yazarin notlarindan ve ses kayitlarindan yararlanilarak tamamlanmistir.
Evet, sagdan soldan duydugunuz ya da okudugunuz gibi çok fazla karakter var. Çok fazla sayfa var (12.000 den fazla). Olaylar bazen çok yavas ilerliyor vesaire... Fantastik kurguya yeni başlayan okuyuculara tavsiye etmem. Skılıp bırakabilirler yada esere gereken kıymeti vermeyebilirler. Yazar çok sesli bir anlatım biçimi seçmiş yani duruma göre o an hangi karakterin hikayesini işliyorsa onun ağzından detaylı olarak dinliyoruz hikâyeyi. Tahmin ettiğiniz gibi genelde esas oğlan olan Rand al’Thor-un ağzından dinliyoruz. 

              Küçük kasanalarında mutlu mesut bir hayat sürüp, çobanlık yapan kahramanımız (Rand) ve arkadaşları (Perrin ve Mat). Efsanelerden duydukları Trollacların saldırması ile gelişen olaylar sonucunda, Aes Sedai  Morairaine ve muhafizi Lan,  bu üç delikanlıdan birinin yeni doğan ejder olduğundan şüphelenerek onları Tar Valon’a götürmek istiyor.  Bu Yolculukta gruba ihtiyar ozan Thom ve hala gereksiz bir ekleme oldugunu ve düsündügüm köy sifacisinin yardimcisi Egwene eşlik ediyor. 

Trolloc

Resimde, ortada Rand al'Thor, solda Perrin Aybara ve sagda Matrim Cauthon betimlenmis

Kitabin genel hikâyesi: 
Her hikâyede oldugu gibi burada da iyiler ve kötüler ezelden beri sürekli savas halindedir. Shai'tan(Kötü olan / Karanlık varlık) yüzyıllar süren bir savaşın ardından Lews Therin Telamon tarafından zindana hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Lews Therin Telamon her çağda yeniden reankerne olarak dünyaya gelmekte ve “Yenidedogan Ejder” ya da “Ejder” olarak kötülüğe karşı savaş vermesi beklenmektedir. Bu son döngüde Lews Therin Telamon'un reankernesi Rand  karanlık varlikla son kez savaşacaktır.

          Yetisi olan kadin ve erkeklerin kullanabildigi büyünün ve gücün kaynagi “Tek Güç” vardir. Ancak bu güçte ikiye ayrilmaktadir. Eril ve Disil yarimdan olusmaktadir. Kadinlar sadece dişil yarimi kullanmaktadir ve bu yetiye sahip kadinlara “Aes Sedai” deniliyor. Tek Güç’un eril yarisini kullanan erkeklere ise “Asha’man”   denilmekte. 
Karanlık varlık Lews Therin Telamon ile son savaşında Tek Güç’ün eril yarisini kirletebilmistir.  Böylece artik Tek Güç ün eril yarisini kullanabilen erkekler delirip, çevrelerine ölüm saçan büyücüler haline dönmüşlerdir. Bu sayede Aes Sedailer var olan oteritelerini dahada arttırıp neredeyse krallardan daha yüksek bir güce sahip olmuşlardır. 
Aes Sedai-lerin görevlerinden biride bu erkekleri bulup ehlilestirmek ya da yok etmektir. Bu nedenle Yeni dogan ejderinde delirmesi söz konusudur ancak bütün uluslari çevresinde toplayarak son savasi vermesi bekleniyordur. Bu arada elbette Kötü olan durmamaktir.  

wot2


           Hikâyede kader kavramina çok benzeyen bir de “Desen” denilen bir kavram var, kehanetler var, Ana hikâyeyi saymazsak bile onlarca farkli hikâyeler güçlü hikâyecikler var.  
Elbette 14 ciltlik en az 12.000 sayfalik bir serinin özetini dahi birkaç sayfada anlatmak mümkün degil. Suanda atladigim pek çok sey oldugunun farkindayim ancak sunu söyleyebilirim.
Karakterler zengin, tasvirler betimlemeler doyurucu, kitapseverlerin özellikle fantastik kurgu severlerin sikilmadan okuyabileceklerini düsünüyorum.