Image
Şubat 04 2019 21:29

THY web sitesi ve TK numarası

               Yere göğe sığdırılmayan her nasılda gördüğüm haya yolu firmaları içinde en "SIĞ" web sitesine sahip THY ile ilgili bir kaç sözüm var. Bir şekilde bir yerlere ulaşır ümidi ile buraya da yazayım istedim. 
 
Efendim, yıllar yıllar önce uçakla uçarken bir yandan da mil kazanayım diye düşünüp Miles&Smiles’ye üye oldum (mil senin neyine diyebilirsiniz, ama özenti işte) fakat büyük bir hata yapıp şifremi unuttum. Açıkçası ben güvenliği bu kadar sıkı tutmalarını beklemiyordum… Yani uzun alfa numerik bireyler girer sonrada özel karakter falan kullanıp geçerim diyordum ama tamamı rakamlardan oluşan 6 haneli bir şifre politikası oluşturdukları aklımın ucundan bile geçmezdi. Haliyle bu kadar karmaşık bir şifreyi unutmak çok zor olmadı. 
(Sizin güvenlik politikanızı yiyeyim demek geçse de içimden la havle çekip devam ediyorum) 
 
Dediğim gibi hatalı olan benim, ama tek hatam bu değildi elbette TK’yıda unutmuştum. Hadi şifreyi unuttun TK numarasını nasıl unutursun değil mi? TK numarası nedir yahu! Bilen var mı? Ben ne olduğunu bilmiyorum? Niye olduğunu bilmiyorum? Güvenlik için mi konuldu? Neyin güvenliği? 
Siteye giremeyince haliyle şifre hatırlatma özelliğini kullanmak istedim. İşin güzel yanı şifremi unuttum deyince TK numarasını istemeleri…
Ulen ben şifreyi unuttum ne halt olduğu belli olmayan TK numaranı nasıl hatırlayayım? 
Neyse bir la havle daha çekip devam ediyorum, öyle hemen pes etmek yok… 
 
Peki bu TK numarasını nasıl öğrenebilirim diye bakıyorum sağa sola, forumlara vs. Sonuçta üye olurken e-mail adresimi, telefon numaramı vermiştim bu ikisinden biri ile bir şekilde öğrenebiliyor olmam gerekir diye düşünüyorum.
Al sana bir hata daha…
Hayır efendim hiçbir şekilde kutsal TK numarasını öğrenemiyorum. Aramaya devam edince de twitter’da bu iş için bir hesap bile oluşturduklarını öğrendim.
TK_HelpDesk. Twitlerde faydalı bir şey göremeyince hemen özelden mesaj atarak sordum, ben Kutsal TK numarasını unutanlardanım nasıl öğrenebilirim diye gelen cevap aşağıda. 
"İşlemleriniz hakkında 444 0 849 ’u aramanız durumunda arkadaşlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. İyi günler dileriz."
 
Ne demek efendim çözdünüz bile! Bir Helpdesk ten başka ne bekleyebilirim ki? Gelene gidene bu numarayı verecekseniz özelden yazmanızın anlamı yok ki? Yazın oraya güzel güzel, sizin kıymetli zamanını da almadan arayalım bu numarayı... Fakat tecrübe ile sabittir ki bu numarayı aradığında 15 dakikadan önce kimse ile görüşemezsin, 15nci dakikadan sonrada uslu bir çocuk olmuşsan ve epeyce de şansın varsa bir 10-15 dakika daha görüşerek işini hal edebilirsin (bir ihtimal – şikayet sitelerine biraz bakmak yeterli oluyor durumu anlamak için) En iyi ihtimalle toplamda 25-30 dakika arasında yapılacak bu görüşme eğer paralıysa ve birde sen İngiltere’deysen sanıyorum cebinden bir uçak bileti kadar para çıkacaktır. (TK_HelpDesk e sordum bekliyorum)
 
TK_HelpDesk’den haber beklerken defter, kitap, telefon, bilgisayar yedeklerini karıştırırken mucizevi bir şekilde buldumbu TK numarasını. Bu kadar kıymetli bir şeyi mutlaka bir yerlere not etmiş olmalıydım çünkü. Neyse işler düzeliyor diye düşündüm. Eğer şifreyi unuttum diyerek bir şekilde resetleyebilirsem her şey düzelecek gibi öyle ya ne de olsa elimde artık Kutsal TK numaram var. Bir heyecanla siteye girdim ve TK numaramla şifremi unuttum dedim, dönen cevap aşağıda. 
{"type":"SUCCESS","newWindow":false,"preventRedirect":false,"data":{"code":"MS00301499","name":"System error","data":{}},"infoMessages":[]}
 
 Anladık bir şekilde akıllı kod verilmiş hatalara vs. ama kardeşim bu nedir yaw? 301498 hata daha mı var sisteminizde yoksa 300bin ile başlattıkları özel bir hata kodu var (inşallah ikincisidir)
 
Ben bu kadar yazdıktan sonra sorularımı madde madde yazayım belki THY’den biri görür de dikkate alır.
 
  1. O şehir ve ilçe isimlerini sırasını neye göre yapıyorsunuz çok merak ediyorum.
    Alfabetik değil, Nüfus yoğunluğu değil, yüz ölçümü değil, nedir, neye göre yaptınız? Alfabetik yapın en azından.   
  2. Şifre neden rakam? Niye 6 hane? Yer probleminiz mi var?
  3. TK numarası nedir?
  4. Neden şifremi resetlemek için TK numarasına ihtiyaç duyuyorum? 
  5. TK numarasını öğrenmek için neden e-mail veya cep telefon numaram yeterli gelmiyor size? Neden bunun için arama yapmam gerekiyor?
  6. Şifremi unuttum dediğimde neden system hatası veriyor? Sistemin şifre resetlemek ile ne sorunu var?
  7. Sisteminizi kullanmak niye bu kadar zor? Niye düzeltmiyorsunuz?

2019 : memet tayanç