Image
Aralık 13 2015 02:28

Kimdir bu Saitama?

            Elleri bellerin de, belleri sarkmış dizlerin de, karizma yerin en diplerin de, sabahin en zifiri saatin de, uykudan arta kalan hayaller ensesin de...

Gözünde 1.5 santim çapak, gönlünde yarım kalan bir güzel gözün seyri, seyir defterini yitirmiş garip derviş misali sürünerek yola koyuldu. Yarım yamalak giydigi pantolonu ve ceketi, bir yılan misali orasından burasından kayan kravatı ile Bagdat dilencisinden bir farkı yoktu. Miskinliğin bir sonu olsa ve bu son vücut bulsa kendisinden başkası olmazdı bunu biliyordu kuşkusuz. Ancak yinede mecburdu çalısmaya ve bu mecburiyetin yıprattiğı miskinligi ile sus pus olmus şehrin kalabalıgında herkesten kopuk herkesten uzak yalnız bir adamdir Sait Abi.

Hayatın bütün sermekeşligi ile acıların bizatihi "power combo" yaptığı, yumruk üstüne yumruk indirdiği, metrobüslerde, dolmuşlarda ve dahi bütün sosyal paylaşım sitelerinde kimsenin “Like “etmediği. Anne annesinden baska kimsenin de dürtmediği, kendi içinde sevimli, karizmatik ancak dışardan hıyar gibi görününen bir müptezeldir SaitAbi. Öyleki bu muhteşem iç dinamizimle dış etkenlerin reaksiyonundan hafif göbek bağlamış ve az birazda kel olmuştur. Çoğu zaman işi dervişliğe verip “Ya nasip” diyorsa da dili, gönlünden "Allaaaahhımm bir güzel Villa, içinde Adriana Lima..." geçmiyor da değildir hani.

İşte yine böyle buhranlı bir sabah, heyheyleri üstünde bir buhurdanlık gibi tüte tüte, metrobüse doğru miskin miskin yürürken kendisine bir aydınlanma gelir. Allah "dur ya kulum" demisçesine durur. İşe gitmekten vazgeçer “Metris'in önünde durdum hasretim yerlere vurdum, ben dağlarda uçan kuştum kanatlarımdan vuruldum” türküsünü yarım agız mırıldana mırıldana metrobüs durağı yerine Aslı Böreğe doğru yolunu değiştirir.

           Herkes bir telaş içinde, herkes daha iyi bir hayat yaşamak için var olan hayatını harcıyor. Sonra yaşamak istediği hayata erişmek için harcadıgı zamanda, varmak istediği hayatın biçemi değişiyor, artık hedefledigi hayattan başka bir hayat yaşamak isteğine sahip oluyor dolayısı ile herzaman olmayacak bir hayatın, olmayacak bir hayalin peşinde koşuyor, çalışıyor, yaşlanıyor ve ölüyor… tuhaf ...

dedi bir tulumbayı daha midesine indirirken. Kocaman bir yudum çay alıp derin bir oh çekti...

Ben böyle olmayacağım! sabah 9, akşam 5 mesailerinde ömrümü tüketmeyeceğim, hayallerimin peşinden koşacağım. Kahraman olacağım hemde en büyük kahraman! dedi kararlı bir şekilde. Kaybedecegim ne var ki?
Hepsinden şimdi kurtulup sıfırdan başlarsam ne kaybederimki? Ani bir hareketle elini cebine daldırdı, “10 TL, birde akbil”... Durdu, belki 10 TL den vazgeçerim ama bu akbil? bu içinde ne kadar kredi oldugunu bilmediğim akbilden vazgeçmek ? Hayır! hayır! şu durumda "sıfırdan başlamak" felsefesi yerine "neresinden dönersen kardır" felsefesini tercih etmeli dedi  kendine. Hem her şeyi sıfırlamanında geregi yok diye düşünüp usulca elindekilerini tekrar cebine soktu*** 

Ve işte böyle başladi Saitama abinin hikayesi, cebindeki son parayı tulumba ve çaya, akbilindeki son kontorüde eve dönerken harcayıp “ya bismillah” deyip başladı kahraman olmak için çalişmaya.
Çok çalıştı, öyle çalıştı ki antemanlardan kalan saçlarıda döküldü, göbeğinin yerini halis muhlis kaslar aldi. Kar demedi kış demedi, hafta sonu, bayram tatili, yılbaşı partileri demeden gece gündüz çalıştı.
En yakındaki kahramanlık yüksek okuluna başvuru yapıp ek kontenjandan kaydını yaptırmayıda ihmal etmedi.

Blog image

Aradan dolu dolu üç sene geçtikten sonra artık yel olup esen, ateş olup yakan Allah yarattı demeden her vurduğunu bir yumrukta hercü merç eden içindeki miskinligi enerjiye dönüştüren yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kahraman oluverdi.

Yinede miskinliginden ödün vermemektedir, kahraman oldu bir tarafı kalktı kabilinden sözler söylenecek tipten bir adam değildir Saitama abi.
Hayatının bundan sonraki kısminda ise kendisine rakip olabailecek birilerini aramaktadir. Bizde merakla bekliyoruz.

Saitama abiyi takip etmeyi unutmayin, https://en.wikipedia.org/wiki/One-Punch_Man

*** yazarin notu : biz ona "yemedi" diyebiliriz Saitama abi.

2015 : memet tayanç