Image
Aralık 27 2015 02:28

Microsoft SQL Server Management Studio 2016 'nın en sevdigim özelliği ...

Sql Server 2016 - Microsoft SQL Server Management Studio nın en sevdiğim özelliği nedir?

 • Always Encrypted
 • Dynamic Data Masking
 • JSON Support
 • Multiple TempDB Database Files
 • PolyBase
 • Query Store
 • Row Level Security
 • R Comes to SQL Server
 • Stretch Database
 • Temporal Table

Tamam bunlar ve daha fazlası var. Ancak benim en çok hoşuma giden özelliği bunlar değil ufak bir login penceresi. Şu anda "Microsoft SQL Server Management Studio 13.0.700.242"  kullanıyorum. Bundan önceki CTP lerde varmıydı bilmiyorum.(CTP 2.4, 2.3, 2.0 ...)  
Sıklıkla yaşadığım bir zorluk vardı Azure-deki herhangi database bağlanmak için her defasında Azure portaldan gidip Ip mi "allowed ıp addresses" listesine eklemem gerekiyordu. Ancak bu tahmin ediliği kadar kolay değiil ne yazıkki.
Microsoft Azure Portal için 2 tane versiyon kullanıyor (https://manage.windowsazure.com ve  https://portal.azure.com hala preview sürümde galiba)   
manage.windowsazure.com login olmak için bin dereden su getirmek gerekiyor. 

Siteye giriyoruz,

 1. Açık bir microsoft hesabı varsa önce onun şifresini istiyor. --> Tamam giriyorum
 2. Sonra bu senin microsoft azure hesabın değil diyor. --> Allah Allah benim açık olan hesabımın azure yetkisi olup olmadığını bilmiyormusun? bakamıyor musun?  
 3. Tamam çıkıp onunla gireyim diyorsun. Var olan oturum kapanıyor --> bu arada 1-2 pencere açılıyor falan
 4. Azure ile ilişkili microsoft hesabımla login oluyorum. Azura portala yönlendiyor 
 5. Sonra benden yine azure hesabının şifresini istiyor  (neyseki mail adresini hatırlıyor) --> neyseki login olabildim

 

Portal.azure yani yeni sürümü kullanayım dediğinizde ise site backend işlemlerini henüz tam otutarmamış. Mesela bazı servisleri siliyorsunuz sonra tekrar gelip baktığınızda silinmemiş görünüyor. (Ama login olayı sağlam çalışıyor bir kere login oldunmu artık sorun çıkarmıyor)

Gidip manage.windowsazure den silmek gerekiyor. Hal böyle olunca çokta tercih edemiyorum.
Manage.windowsazure kullanayım derseniz burada da portal.azurede olan çoğu yeni özellik eklenmemiş, DocumentDb, datafactory, Sql Data Warehouse vs servisler yok. 


Microsoft SQL Server Management Studio nun sevdiğim bir özelliğini anlatacaktım, microsoft şikayet yazısına doğru gidiyorum. 

Neyse efendim bu kadar sıkıntının içinde SQL Management Studio ile bağlandığımız yapıyı kolaylaştırmış artık hiç yukardaki sitelerle uğraşmadan kendi içinden bu kolaylığı sağlıyor.

Eğer bir şekilde IP adresimiz değişmişse ve yeniden Azure üzerindeki bir sql servere bağlanmamız gerekirse aşağıdaki login ekranı kullanabiliyoruz artık

Blog image

sonrada Azure ile ilişkili microsoft hesabımızla login olduktan sonra sql serverimizi kullanmaya başlayabiliriz.

Blog image

 

SQL Server 2016 ile ilgili aşağıdaki pdf te detaylar bulabilirsiniz yada buradan indirebilirsiniz Çok güzel yenilikler var gibi görünüyor.

Benim şahsi kanaatim DBA ve BI cıların şu dönemde 2 şeye dikkat etmesi gerekiyor: Hangi database üzerinde çalışıyor olursanız olun ister Ms SQL ister Oracle IBM Db2 Sybase ve aklma gelmeyen hangisi olursa ayırmadan
1- Microsoft Azure  üzerindeki Data, Storage, Analytics  yapıları  
2, Sql Server 2016 
Klasik MS SQL dba liği artık rafa kalkacak gibi en basiti o bildiğimiz SSIS lar uçuyor yerine Data Factory ler data warehouse ler, DocumentDb-ler  Data Lake Storeler falan ortalık karışıyor.

neyse database bizim işimiz değil ama acizane tavsiyemizide yapmış olduk vesselam...  Daha detaylı bilgi için  Bu siteyi ziyaret edebilirsiniz 

 

2015 : memet tayanç