Image
Mart 15 2015 02:28

Kitab-ı Duvduvani : kitap yorumum

               Bir yalan var, bu yalanın yalan olduğu gerçek ama o gerçekte başka bir yalanın gerçeği ve başka bir yalanın gerçeğinin gerçek olamayacağıda gerçek olacağından,  aynı zamanda bir şey gerçek değilse yalan olduğundan, aslında yalan. 

Ancak yalanın yalan olduğu ise gerçek olacağından, yine bir gerçeğin kendi başına var olmayacağı, mutlaka yalanının olması gerekeceğinden (islam metafizik ve islam tasavvufunda.. inkar ve ikrar teoremi)herşey aslında yalan. 

Neticede gerçeği olduğu yalanın da yalan olduğu bir gerçek. Bütün bunların var olduğu ise bir hayal.  Yani hem gerçek hem yalan. işin kaynağında bunları kurgulayan bir adam....  Ama kendisi gerçek. Anette diye bir afet-i alem, dilber-i devran var (ben onun gerçek olmasını istiyodum ama) o da yalan.

Bazen adam yalan oluyor, anette gerçek.Bazen ikiside yalan oluyor. :)= ve aslında herşey ev kedisi Anette ona "fendi" diyor ama aslında kedinin adı "Efendi". Anette ecnebi olduğundan söyleyemiyor) Fendinin başının alltından çıkıyor.    

Yine kitapta Kitabı duvduvani diye bir kitap olduğu rivayet ediliyor ve bu kitap kader kitabı gibi birşey oysa haç + hilal
savaşını kazananlar aslında tüccarlar ve Yaşar Hanım Suad Ferid efendinin üstüne düşünce gazetelere manşet oluyolar... bu arada ferid beyin zikir meclisinde beyit okucağına  Anettaya aşk şiiri okuduğu ise başka bir gerçek...

 

 

memet tayanç