Image
Eylül 03 2019 06:28

Nasıl Bir Çanta?

Seyahate çıkmak büyük hazırlıklar gerektiren bir eylemdir. Bu eyleme geçmeden önce mutlaka sıkı bir planlama yapmak şarttır.
Bunların arasında özellikle de çanta ve bavul seçimi ön plana çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi uçuşlar sırasında ekstra bavullardan ücret alınmakta ve bu nedenle de gereksiz eşyaların alınmaması tembihlenmektedir.
İşte biz de tam olarak bu konu hakkında size bilgilendirmede bulunacağız. Sizlere önceki yazılarımızda da seyahate çıkarken dikkat edilmesi gereken konulardan bahsettik.
Bu konular arasında şimdi anlatacağımız ve en önemlisi olan çanta seçimi hususunda tüyolar vereceğiz.

Sırt Çantası Nasıl seçilir” , “Seyahat çantası nasıl seçilir” soruları tatile çıkacak gezginlerin sıklıkla kafasında dönen sorulardandır.
Çanta seçmeden önce, tatilinizi ne kadar süreceği hakkında iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Çünkü seçeceğiniz çantanın boyutu buna göre değişecek. Ama verebileceğimiz en önemli öneri çantanın asla büyük olmaması gerektiği.
Çok fazla eşya götürmek gideceğiniz ülkede sizi hem taşıma açısından hem de yeni alacağınız eşyalara yer bulamama açısından zorluk yaşatacaktır. Özellikle kent içerisinde yürüyerek gezmeyi seviyorsanız 10 kilogramlık sırt çantaları kesinlikle işinizi görecektir.

Rahat ve özgür bir gezi için yüklerinizden kurtulmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi sırt çantası seçiminde madde madde ilerleyerek, hangi koşullarda nasıl çantalar seçmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Image
Resim : https://goo.gl/uzfSq2

Gideceğiniz seyahatte kaç gün kalmayı planlıyorsunuz?
Gideceğiniz seyahatte geçireceğiniz süre çanta seçiminizi etkileyen en önemli olgudur. Eğer kısa sürekli bir gezi planlıyorsanız, sakın büyük bir çanta almayın. Ama 1 haftadan uzun kalacaksanız orta boylarda kaliteli ve güzel bir çanta işinize yarayacaktır.

Her tur için sırt çantası da gerekmez aslında. Bazı durumlarda bavul da kullanabilirsiniz. Peki nasıl bir bavul seçelim?
Günümüzde çok çeşitli bavul modelleri bulunmaktadır. Bunlar arasından sıyrılanlar ise 4 tekerlekli kabin içi bavullardır. Hem kullanışlı hem de sürüklemesi oldukça kolay olan bu bavullarla rahat bir seyahaet geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Öte yandan bu bavulları kabin içerisine de sokabileceğinizden ötürü bagaj vermenize de gerek kalmaz.
Hal böyle olunca da maddi anlamda da tasarruf etmiş olursunuz. Çünkü bazı durumlarda bagaja verilen ek ücret, uçak biletinden bile pahalı olmaktadır! Bu nedenle kabin içi kullanılabilen sağlam ve küçük bagajları şiddetle tavsiye ediyoruz.
Özellikle de kısa süreli gezilerde gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkün. Ama tabi gideceğin bölgeye göre daha rahat olmak istiyorsan sırt çantası kullanmayı da düşünebilirsin.

Gezin uzun soluklu mu olacak?
Uzun soluklu gezilerde nasıl bir sırt çantası seçmeliyiz? Sırt çantası seçimi bazen insanları zorlayabilmektedir. Bu nedenle bu sırt çantaları hususunda dikkatli olmak şarttır. Çünkü düşünün bütün seyahat boyunca bu çantayı taşımak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle sağlam ve kullanımı rahat bir çanta seçmeniz sizin işinize gelecektir. Sizlere önereceğimiz iki çeşit çanta var bunlar. 

Tekerleksiz sırt çantaları:
Klasik olarak her zaman kullandığımız sırt çantası modelleridir. Bu modeller tekerlekleri olmadığından hafiftir. Uzun yola çıkacağınız zaman bunları tercih etmelisiniz çünkü sizleri fazla yormaz.

Tekerlekli sırt çantaları:
Bu çantaların alt kısmında tekerlek üst kısmında da çekçek bulunmaktadır. Klasik sırt çantalarından ayrılan özellikleri bunlardır. Fakat diğer çantalara nazaran daha ağırdır. Gideceğiniz ülkede düz zeminler varsa bu çantalar kullanışlı olacaktır.
Sırtınızda taşımaktan yorulduğunuz zaman bavul gibi yerde sürükleyerek kullanabilirsiniz. Ama gideceğiniz ülkelerde düzgün yollar bulunmuyorsa bu çanta modelini tercih etmemelisiniz. Çünkü sizi yoracaktır.
Ek olarak bu çantalar fiyat olarak da daha pahalıdır.

Hangi çanta çeşidini seçmeliyim?

Image
Çanta örnekleri

Çanta seçimi yaparken mutlaka kendi anatominizi göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her çanta her insana rahatlık vermez. Herkesin vücut yapısı farklıdır, omuz genişliği ve sırt genişliği mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu nedenle çantayı mutlaka deneyerek almanızı tavsiye ediyoruz.
Eğer sırtınızı ve omzunuzu yormuyorsa denediğiniz çantayı satın alabilirsiniz. Çanta ayrıca mutlaka boyunuzla uyumlu olsun. Size büyük ya da küçük gelecek çantalar sırtınızı ve kollarınızı rahatsız edebilir. Ek olarak alacağınız çantanın sırta yapışanlardan ve terletenlerden olmamasına dikkat edin. Özellikle kış aylarında bu durum sizin üşütmenize neden olabilir. Bu nedenle ergonomik çantaları tercih etmeye çalışın.
Çanta ve sırtınız arasında mutlaka boşluk olsun. Bir de hava alan ve delikli yapıya sahip çantaları tercih etmeniz sizin için iyi olacaktır.

Çantanın yapısı nasıl olmalı?

Image
Çanta örnekleri

Çantaların modelleri değişiklikler içermektedir. Örneğin bazı çantalar fermuarlı, bazıları fermuarsızdır. Bazı çantalarda 4-5 göz bulunmakta bazılarında ise sadece 2 göz vardır.
Eğer 50 ila 100 litre kapasiteli çantalardan alacaksanız bunların yandan fermuarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çantanın dibinde bulunan bir eşyanıza ulaşmak için tüm eşyaları çantadan çıkarmak zorunda kalmak istemezsiniz.

Çantaların fermuar kalitesi de en önemli etkendir. Eğer kalitesiz bir çanta alırsanız, fermuarı seyahatinizin ortasında bozulabilir ve sizi zor durumda bırakabilir. Bize kalırsa çanta seçerken dikkat edilmesi gereken en mühim konu; su geçirmez olmasıdır. Bu detaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çanta seçiminde yan cepler ve birden fazla göz mühim bir husustur.
Ufak tefek ve size her an lazım olabilecek eşyalarınızı bu yan ceplere koymanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde hem eşyalara ulaşmak kolay oluyor hem de düzen sağlıyor.

Çanta seçiminde litre önemli mi?
“Çanta alırken kaç litrelik seçmeliyim?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu konuda kesin bir cevap vermemiz mümkün değil. Çünkü bu sizin seyahatinizin uzunluğuna, vücut ergonominize ve yanınıza almanız gereken eşyalara bağlı.
Bu bilgiler dahilinde kendinize uygun çanta litresini mutlaka seçersiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar yukarıda da belirttiğimiz gibi; kalite, su geçirmezlik ve ergonomiklik. Bir de çantaların bel kemeri olması da rahatlık açısından tercih edilmesi gereken özelliklerden biridir

Sırt çantası fiyatları nasıl?
Sırt çantalarının fiyatları marka, model ve litreye göre değişim göstermektedir. Ama genel itibariyle 50 litrelik iyi bir çantayı 150-250, 100 litrelik çantaları 250-300, 2 litrelik çantaları da 100-150 TL arasında fiyatlarla satın alabilirsiniz.
Tekerlekli çanta ve kabin içi bavulları daha pahalıdır ve yine fiyatlar markaya göre değişim gösterebilir.

Çantayı nereden satın alalım?
Bize kalırsa çantayı spor malzemeleri satan yerlerden alın. Çünkü buralarda ürün çeşidi fazladır, deneme imkanı bulursunuz hem de güvenilirdir.

Günlük kullanım için çanta seçimi nasıl olmalı? (Daypack)

Image
Günlük kullanım için çanta

Seyahat için ana çantanızı seçtiniz. Şimdi günlük kullanım için bir çanta arayışına girdiniz. Örneğin otele seyahat çantanızı bıraktınız, kumsala gideceksiniz. Eşyalarınızı koyabilmek için mutlaka yanınıza günlük bir çanta alın.
Bunun için çok güzel tasarımlar bulunmakta. Özellikle katlanabilir çantalar sizin işinizi görecektir. Bunları spor malzemeleri satan yerlerden uygun fiyatlarla alabilirsiniz.
Bunun yanı sıra boynunuza asacağınız ufak çantalar da pasaport, kartlarınız, kimliğiniz için güvenilir ve kullanışlı bir seçim olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler
Sırt çantası seçiminde yazımızda da anlattığımız gibi çok fazla değişken ve önemli nokta bulunmakta.
Bu noktaları özetlemek gerekirse dikkat edilmesi gerekenleri kısaca şöyle listeleyebiliriz:

  • Çanta sizi rahat ettiriyor mu? İlk olarak buna dikkat edin.
  • Çanta ergonomik mi? Kullanırken sorun yaşıyor musunuz? Bu hususlar da seyahat sırasında rahat etmenizi sağlayacak detaylardır. •
  • Çantanızın güvenlikli olmasına da dikkat etmelisiniz. Örneğin kilitlenebilir çantalar gerçekten işinize yarayacaktır.
  • Kalça ve bel kemeri olan çantaları seçin. Bu kemerler sizin çantayı rahatça taşımanızı sağlayacak desteklerdir.
  • Dolgulu omuz ve dolgulu sırt kısmı olan çantalar da sizi rahat ettirecektir.
  • Hafif malzeme kullanılan çantalar, kolay taşınabilmektedir. Özellikle uzun seyahatlerde bu çanta çeşidi sizin için iyi bir seçim olacaktır.