Image
Eylül 03 2019 06:28

Hesaplı konaklamak için Öneriler

Gezmek ve görmek mutlaka herkesin yapması gereken aktivitelerden birisidir benim için. Dünya çok büyük bir yer ve göreceğimiz sayısız bölge bulunmakta. Peki bu seyahatlere nasıl para yettirebiliriz?
Çoğumuzun maddi durumu süper değil, e peki bu kadar insan nasıl geziyor? Bunun da yolları var sevgili okurlar. Eğer doğru planlama yaparsanız, yüksek meblağlar harcamadan siz de dünyayı gezebilirsiniz. Bu yazımda sizlere hesaplı konaklamak ve hesaplı yolculuk için neler yapılabileceğini anlatacağım. Umarım işinize yarar!

Erken rezervasyon

Düşük bütçeli bir seyahat için öncelikli olarak yapmamız gereken erken uçak bileti almak. Biliyorsunuz ki seyahat zamanınıza yakın tarihlerde bilet almaya kalkarsanız, inanılmaz yüksek fiyatlarla karşılaşırsınız. Bu nedenle size tavsiyem 7-8 ay önceden bilet almak. Uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olacağını sakın unutmayın.
Özellikle de Avrupa tarafları bu tip bir yöntem için ideal. Ek olarak bana kalırsa yeme içme konusuna uçuşlarda hiç girmeyin. Bu eylem aşırı masraflı oluyor. Ek olarak yemekler de o kadar para verecek kadar lezzetli değil. Uçuş konusunda bir diğer husus da bavul konusu. Buna birazdan değineceğim.

Oteller için de erken rezervasyon önemli

Uçak problemini çözdüysek gelelim konaklamayı ucuza getirme yöntemlerine. Bunun için birçok seçeneğimiz bulunmakta. Bunları da sizlere başlık başlık anlatacağım.

Plan yapın

Ucuza konaklamak için öncelikle iyi bir plan yapmanız şart. Bunun için korkularınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor. “Ben tanımadığım biriyle aynı yerde kalamam” kafasından kurtulun. Tabi bu sırada tedbiri de sakın elden bırakmayın.
Gideceğiniz ülkenin etkinlik ve organizasyonlarını da iyice inceleyin, fiyatlarını ve tarihlerini öğrenin. Çünkü böyle durumlarda şehirler kalabalık oluyor ve otel fiyatları da uçuşa geçiyor. Bu sebeple önceden iyi bir planlama yapmak şart!

Zamanı iyi belirleyin

Pahalı şehirlere gidiyorsanız, konaklama zamanınızı iyi seçmeniz gerekiyor. Hafta sonu otel ücretleri daha pahalı olur bunu hiçbir zaman unutmayın. Bu nedenle size tavsiyem hafta içi konaklama. Bu konuya dikkat ederseniz yüzde 40 oranlarında tasarruf edeceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.
Ek olarak hafta sonu otel bulmak da zorlaştığından, bu günlerde fiyatlara zam gelebiliyor.
Bilginiz olsun.

Hostel seçimi

Image
Resim : https://goo.gl/mr7LGE

Eğer sadece gezmeye odaklıysanız mutlaka ucuz otellerden oda ayırtmaya bakın. Sadece yatmak gibi temel bir ihtiyaç için odaya girecekseniz pahalı bir otelde kalmanızın hiçbir anlamı yok. Bu nedenle hostelleri öneriyorum.
Sadece birkaç kişinin bir arada kaldığı odalar oldukça ucuz. Hem bu sayede sosyalleşme imkânınız da oluyor. Peki hostel nedir? Bu konuyu biraz açalım. Hosteller bir nevi oteldir ama otelden daha farklıdır. Örneğin bir odada tanımadığınız 5-6 kişiyle daha kalabilirsiniz.
Bu şekilde konaklama da ucuza gelmiş olur. Fakat özel oda tutabileceğiniz hosteller de mevcut. Bunlar tabi biraz daha pahalı ama yine de otelden daha ucuz. “Tanımadığım biriyle kalamam” sorusuna bir daha dönelim.
Aslında bu durumu bence avantaja çevirmek mümkün. Mesela sizin gibi gezginlerle tanışarak onların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bu bence çok güzel bir seçenek.

Couchsurfing avantajını da aklınızda bulundurun

Couchsurfing genç gezginlerin sıklıkla kullandığı yöntemlerden birisi. Misafir olarak başkasının evinde kalma anlamına gelen bu yöntemde cebinizden 1 TL bile çıkmaz. Bu sayede gezginler birbirleri arasında ağ kurarak, konaklama masrafından kurtulmayı planlıyorlar. Oldukça mantıklı bir yöntem değil mi? Ek olarak bir de gönüllük esasına dayalı programlar bulunuyor.
Bu programlarda günde 2-3 saat çalışarak (çiftlik evi, otel, tekne vs.) bedava konaklama fırsatını da elde ediyorsunuz.

Otel ararken…

Otel ararken Booking gibi sitelere kayıt olmanız size büyük faydalar sağlayacaktır. Bu siteler hem size indirimli fırsatları gösteriyor hem de rezervasyon yaptıkça kazanma fırsatı da sunuyor. Ek olarak bu web siteleri üzerinden diğer insanların konaklama deneyimleri hakkında da bilgi edinebiliyorsunuz. Hal böyle olunca da otel seçiminde rahat davranıp daha sonra pişman olmuyorsunuz.
Bu sistemler sizlere zaman geçtikçe yüzde 10, yüzde 20, yüzde 30 gibi ek indirimler dahi sunmaya başlıyor.

Image
Resim : https://goo.gl/JZm38T

Erken rezervasyonu unutmayın
Uçaklarda olduğu gibi otellerde de erken rezervasyon sizlere tasarruf imkanı sunacaktır. Otellere erken rezervasyon yaptıran kişiler yüzde 50 gibi oranlarda indirim elde edebiliyor. Kaldı ki oteller de erken rezervasyon sayesinde inanılmaz paralar kazanabiliyor. Bu da onların işine gelen bir durum olduğu için indirim fırsatlarını sizlere gönül rahatlığı ile teklif edebiliyorlar. O yüzden seyahate çıkacağınız zaman net bir zamansa mutlaka erken rezervasyon ile oda ayırtmaya bakın.

Son dakika rezervasyonu da bir seçenek
Erken rezervasyon gibi son dakika rezervasyonu da iyi bir seçenek. Eğer kentte o sırada etkinlik gibi durumlardan kaynaklı bir yoğunluk yoksa ve hafta sonu değilse son dakika rezervasyonları da indirimli olur. Çünkü işletmeler odanın boş kalmasındansa çok ucuz fiyatlara vererek zararın neresinden dönersek kardır anlayışını güdüyor.
Bu şekilde yüzde 40 indirimli bir biçimde bile kalabilirsin.

Ev kiralama seçeneği

Image
Dominik Cumhuriyetinde airbnbde kiralık bir ev

Eğer arkadaşlarınızla beraber kalabalık bir biçimde seyahate çıkacaksanız ev kiralama seçeneğini düşünmenizi tavsiye ediyorum. Airbnb gibi siteler bu konuda sizlere yardımcı oluyor. Otel rezervasyonu yaptırmak kadar kolay olan bu işlem sayesinde ciddi bir tasarruf oranı elde ediyorsunuz. Burada yapmanız gereken tek şey siteye kayıt olmak ve arından ev seçeneklerini sunan kişilerle iletişime geçmek.

Ev kiralamanın bir diğer avantajı da yemek yapabilme fırsatı. Sürekli olarak kafelerde ve lokantalarda yemek yemek bütçenizi ciddi anlamda sarsacaktır. Bu nedenle market alışverişi yaparak haftanın 3-4 günü evde yemek yapmanızı tavsiye ediyorum. Hem farklı ürünlerle güzel bir yemek pişirme deneyimi de kazanmış olursunuz.

Gece seyahatleri

Geceleri trene ya da otobüse binerek seyahat etmek sizi konaklama masrafından kurtarır.
Bunu unutmayın. Tabi bunu sürekli yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bir süre sonra vücut yorulabiliyor, güzel bir yatak istiyor. Ama arada sırada bunu uygularsanız 1-2 günlük konaklama masrafından da kurtulmuş olursunuz.

Kamp yapmayı hiç düşündünüz mü?

Image
Resim : https://goo.gl/yKuoHx

Eğer doğayı seviyorsanız, kamp yapma sizin için tasarruflu ve keyifli bir seçenek olabilir.
Dünyada birçok yerde kamp çadırı kurmak ücretsizdir. Bazı yerlerde ise ufak miktarlar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ama yine de otellerden daha uygun fiyatlara rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Eğer kamp yapacaksanız mutlaka yanınıza yeterli miktarda yiyecek ve su alın. Bunun yanı sıra yiyecekleri iyi muhafaza edin, bozulursa paranız boşa gider ve aç kalırsınız.
Ek olarak çevreye saygı duyun ve sakın kirletmeyin.

Halka açık yerlerde kalmak

Diyelim ki zor durumdasınız ya da konaklama için verecek paranız kalmadı. Bu durumda halka açık alanlarda konaklama fırsatınız var.
Örneğin havaalanları bu konu için çok uygun. Hem güvenli hem de ücretsiz olan havaalanlarında uyuyabilirsiniz.
Fakat yine de değerli eşyalarınızı iyi saklamanızı tavsiye ediyorum. Hırsızlıklara karşı tedbirinizi almayı sakın unutmayın.

Karşılıklı ev değiştirme

Gezginler tarafından sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem de karşılıklı ev değiştime. Bunu yapmanız için kullanabileceğiniz siteler de mevcut.
Gitmek istediğiniz yerdeki bir kişi de sizin ülkenizi ziyaret etmek istiyorsa karşılıklı anlaşarak birbirinize evinizi açabilirsiniz.
Bu süre zarfında o sizin evinizde kalır siz de onun evinde. İşte ücretsiz konaklama imkanlarından birisi daha.

Aile yanında kalma

Günümüzde yurtdışında aileler evleri büyükse boş odaları uygun fiyatlarla gezginlere kiralayabiliyor. Bunun için de birçok güvenilir site mevcut. Onları kullanarak ailelerle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Gönüllü projeler

Birçok Sivil Toplum Kuruluşları, projelere gönüllü destekçi arıyor. Eğer sizler de hem insanlara yardım etmek hem de gezmek istiyorsanız bu projelere katılabilirsiniz.
Bu yöntemle de konaklayacağınız yer bedavaya gelmiş oluyor.