Image
Temmuz 02 2016 15:24

Berserk 2016

Duymayan kaldı mı bilmiyorum amma 1997-1998 yılları arasında yayımlanmış yirmi beş bölümlük taş gibi bir anime var. Berserk!  Ortaçağ Avrupa’sından esinlenilerek oluşturulan dünyada, kahramanımız Gutz asılarak öldürülen hamile bir kadından mucizevi bir şekilde sağ salim doğmuştur. Küçük yaştan itibaren boyundan büyük ve ağır bir kılıçla çalışmaya başlayan Gutz yıllar içinde pek çok savaşa katılmış ve paralı askerlik yapmıştır.

Gutz’un hayatı bir gün Şahinler Takımının lideri Griffith ile tanışınca tamamıyla değişir. Griffith, Şahinler takımına katılması için teklifte bulunur ancak Gutz bu teklifi ret eder. Griffith bu durumda sinirlenir ve Gutzu düelloya davet eder. Griffith eğer kazanırsa gitmekte özgür olacağını, ancak kaybederse takımına katılmak zorunda olduğunu söyler. Gutz düelloda kaybedince Şahinler takımına katılmak zorunda kalır.

                  Seriyi izlememiş ancak izlemeyi düşünenler için spoiler vermeden aktarabileceğim bilgiler bu kadar. Zaman ilerledikçe asıl kötülerle savaşlar başlar. Beklenmedik düşmanlar kahramanımızı zor duruma sokar. Serinin finalinde ise taşlar yerine tamamen oturmuş olmakla beraber, tahmin edemeyeceğimiz gelişmeler olur ve aslında Gutz hikâyesi tamamen kapanmadan seri son bulur.

berserk

                  Berserk 2016, Gutzu bıraktığımız yerden devam ediyor ancak Gutz bıraktığımız gibi kalmamış çok değişmiştir hemde her anlamda, daha güçlü, daha karanlık, daha acımasız ve daha bilge.
Bu gün ilk bölümünü izledim. Aradan yıllar geçmesine rağmen animenin verdiği duygu ve atmosfer hiç değişmemiş bir solukta izledikten sonra…. “Bu bildiğimiz Gutz” dedirtiyor. 

Serinin 25 bölümlük videolarını internetten bulabilirsiniz.
Berserk 2016’nın ilk bölümünü bu adresten https://yadi.sk/i/XBO0Ea2QswpZv  İzleyebilir yada indirebilirsiniz